15 липня 2015 року Президент України підписав Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору". Закон набере чинності 1 вересня поточного року.
Метою прийняття зазначеного закону є забезпечення незалежності судової влади шляхом посилення елементу фінансової незалежності через збільшення питомої ваги власних джерел у загальному обсязі фінансових ресурсів, що забезпечують здійснення судочинства.
Законом запроваджено єдиний підхід до визначення ставок судового збору в усіх судових юрисдикціях, зокрема, диференціацію ставок судового збору за категоріями платників (фізичні особи, юридичні особи) з перенесенням більшого навантаження на юридичних осіб.
Закон передбачає наступне:
- установлення пільг лише для соціально вразливих та незахищених верств населення;
- зменшення кількості платників, що звільняються від сплати судового збору (юридичних осіб);
- скасування пільг стосовно сплати судового збору суб'єктами владних повноважень у разі, коли судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень;
- запровадження диференціації ставок судового збору за категоріями платників (фізичні особи, юридичні особи) з перенесенням навантаження на юридичних осіб;
- вирівнювання розміру ставок судового збору за подання позовних заяв до господарських та адміністративних судів;
- скасування норми щодо визначення розміру ставок судового збору у фіксованій грошовій сумі.
Окрім того, відповідно до Закону суд зобов'язаний перевіряти зарахування судового збору до Державного бюджету України при відкритті провадження у справі.