Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Тривалий час українські суди залишаються практично не захищеними від проявів насильства. Агресивно налаштовані особи зривають судові засідання, блокують входи і виходи в приміщення судів і службові кабінети, загрожують суддям вибухонебезпечними предметами, обсипають їх невідомими речовинами і навіть влаштовують підпали кабінетів суддів і будівель органів правосуддя. Рада суддів України не раз відзначала, що підрозділи Національної поліції і Національної гвардії, на які зараз покладається охорона приміщень судів і органів правосуддя, неналежно виконують свою функцію, а деякі суди взагалі залишаються позбавленими охорони.
Відтак, великі надії покладаються на Службу судової охорони, створену «на папері» ще у 2015 р. І здається, це питання нарешті зрушилось з мертвої точки. 21 березня 2019 р. Вища рада правосуддя призначила Валерія Бондаря на посаду голови Служби судової охорони. А 3 квітня Кабмін прийняв постанову «Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони». Відтак, нарешті можна розпочинати конкурси для відбору співробітників і працівників ССО.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Служба судової охорони здійснює підтримку громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, органів та установ системи правосуддя, виконує функції щодо державного забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу в суді. Питання в тому, коли буде забезпечений реальний захист, якого так чекають судді, а відвідувачі судів будуть почувати себе в безпеці?
Про те, коли завершиться формування штату співробітників, і ССО повноцінно розпочне свою роботу, які заходи впливу вони зможуть застосовувати і чи матимуть право на зброю, а також про свій план дій з організації діяльності Служби розповів голова Служби судової охорони генерал-майор Валерій Бондар.
— Чому так довго не могли створити Службу судової охорони?
— Судова охорона у більшості європейських країн покладається на правоохоронні органи. Наприклад, у США та Канаді забезпеченням безпеки судової влади займаються маршали, які є окремим правоохоронним органом. Окремі правоохоронні органи судової влади є і в деяких країнах Європи. Тому і у нашій країні, відповідно до постанови Кабінету міністрів України №902 від 01.12.2017 «Про затвердження переліку судів, органів та установ системи правосуддя, охорона яких здійснюється підрозділами Національної поліції та Національної гвардії», охорона судів покладалася на два органи — Національну поліцію і Національну гвардію. Скоро це питання буде врегульовано шляхом покладення функції охорони всіх органів судової влади на Службу судової охорони.
— Чи передбачене фінансування для Служби? І чи в достатньому розмірі?
— Законом України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що Служба судової охорони фінансується з державного бюджету. В бюджеті на цей рік закладено кошти на ССО. 3 квітня Кабінетом міністрів України прийнято постанову «Про грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони». І найближчим часом ми розпочинаємо конкурс для майбутніх співробітників і працівників ССО.
— Скільки співробітників Служби має бути? Скільки їх передбачається для кожного суду?
— На даний час немає чіткої аксіоми, скільки буде співробітників ССО у кожному суді. Це залежить від конкретного суду, кількості залів, інтенсивності розгляду справ тощо. Для прикладу, навантаження по кількості розгляду справ у Печерському районному суді Києва чи Солом’янському районному суді Києва суттєво відрізняється від, приміром, навантаження Ковельського районного суду Волинської області, тому, відповідно, кількість співробітників у цих судах буде різною. Ми будемо проводити обстеження кожного окремого судового приміщення і актом міжвідомчої комісії встановлювати обсяги служби, плани охорони, і по кожному конкретному суду та судовій установі будемо визначати кількість співробітників.
Зараз ми прораховуємо кількість співробітників Служби судової охорони, які будуть працювати у Вищому антикорупційному суді. Це буде досить великий підрозділ, завдяки якому ми зможемо забезпечити в повному обсязі роботу суду і безпеку суддів.
— Яким чином будуть набиратися працівники Служби? Скільки часу це займе?
— На сьогоднішній день затверджена гранична чисельність працівників ССО у кількості 8860 осіб. Співробітники будуть набиратися на конкурсній основі у встановленому законом порядку. Станом на сьогодні під охороною Нацполіції і Нацгвардії знаходяться 796 об’єктів. Усі вони протягом цього і наступного року будуть прийняті під охорону ССО.
— А точніше, коли планується завершити формування штату працівників та повноцінно почати роботу?
— Штат працівників ми плануємо завершити формувати у першому кварталі 2020 р.
— Що буде входити до їх професійних обов’язків? Які заходи впливу вони зможуть застосувати? Чи буде в них право на зброю?
— Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 162 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», співробітникам Служби, згідно їх функціональних обов’язків, надається право застосовувати зброю, заходи фізичного впливу та спеціальні засоби в порядку та випадках, визначених законами України «Про Національну поліцію» та «Про охоронну діяльність». Стосовно застосування спеціальних засобів буде уточнення механізму, який буде визначено постановою Кабміну. Дійсно, для охорони громадського порядку в судах і органах судової влади, для захисту суддів та учасників судового процесу співробітник ССО матиме право застосовувати спеціальні засоби та зброю у разі загрози життю як суддів і учасників процесу, так і працівників ССО.
— Яким чином співробітники ССО будуть мати можливість запобігти зриву судових засідань? Наприклад, на засідання в Приморському районному суді Одеси під головуванням Анатолія Деруса увірвались агресивно налаштовані молодики, які не були учасниками процесу. Відвідувачі стали викрикувати образливі слова та погрози, а коли головуючий попросив їх зупинитися,відмовились. Секретар судового засідання не змогла вийти із зали, бо була заблокована. Довелося викликати поліцію, але правоохоронці також виявилися безсилими. Бешкетники продовжували кричати й зірвали кілька судових засідань. Що може в такому випадку зробити працівник Служби судової охорони?
— Співробітник ССО, відповідно до закону, має право застосовувати як спецзасоби, так і зброю. У Службі ми плануємо створити окремі підрозділи швидкого реагування, які будуть мати відповідні навички та зможуть навести лад і забезпечити громадський порядок під час судового засідання.
— А чи матимуть працівники Служби право затримувати правопорушників?
— Відповідно до ст. 162 Закону, одними з основних повноважень Служби судової охорони є підтримка порядку в приміщеннях судів та реагування на порушення громадського порядку при розгляді справ судом, а також вжиття заходів задля припинення проявів неповаги до суду. Затримання особи, яка вчинила правопорушення, є одним із способів реагування на вчинене правопорушення. Тому такі особи будуть затримуватися та передаватися працівникам поліції для вжиття відповідних заходів реагування.
Крім того, цією статтею визначено, що співробітники Служби судової охорони мають право затримувати осіб, які незаконно проникли або намагаються проникнути до приміщень суду, органів та установ системи правосуддя.
— У 2017 р. в Нікопольському суді підірвали гранати прямо у залі засідання. Чи зможуть працівники Служби перевіряти відвідувачів на предмет того, що вони проносять у суд? Чи потрібні для цього зміни до нормативних актів?
— Ні, змін до нормативних актів не потрібно, це питання врегульоване законом. А стосовно Нікопольського суду дійсно резонанс був великий у державі. На мою думку, якщо б пост охорони був обладнаний металошукачем, пронести гранати в залу суду було б неможливо. Тому ми будемо приймати під охорону судові установи, які вже будуть обладнані належним чином відповідними технічними засобами охорони, у т. ч. металошукачами. Якщо ж не буде стаціонарної «рамки», ми зможемо застосовувати переносні металошукачі, які при поверхневому огляді виявлять будь-які металеві предмети.
— Нещодавно стало відомо про постріли у вікна кабінетів суддів Голосіївського райсуду. Яким чином можна запобігти таким ситуаціям?
— У таких ситуаціях під час несення служби ССО будуть задіяні групи швидкого реагування. Така ситуація не виключена у будь-якому суді, але ми вживатимемо всіх необхідних заходів для недопущення порушення закону на об’єктах, які знаходяться під нашою охороною.
— Чи будуть працівники Судової охорони забезпечувати безпеку суддів поза приміщеннями суду (наприклад, якщо суддю перестрінуть біля будинку чи на парковці)?
— Так, будуть! У разі відповідної ухвали суду про застосування заходів безпеки особисту охорону судді будуть здійснювати співробітники ССО. Усе, що пов’язано з суддями, щодо яких не застосовуються заходи фізичної безпеки, покладається на Національну поліцію України.
— Відомо про випадок, коли активіст потрощив сокирою машини суддів Солом’янського суду на парковці. Що зможе зробити Служба у таких випадках?
— Усі парковки і прилеглі до будівлі суду місця будуть обладнані відеоспостереженням і відповідними технічними засобами охорони. На будь-які протиправні дії охорона буде негайно реагувати. Ми зробимо все від нас залежне, щоб не допустити таких випадків у майбутньому.
— Чи є у Вас план дій з організації діяльності Служби? Як вона буде співпрацювати з Радою суддів, ДСА?
— З Радою суддів перша зустріч у нас запланована на 19 квітня поточного року. На ній, власне, ми і визначимо, як будемо співпрацювати. З ДСА організована якісна взаємодія. Спільно було розроблено «Положення про Службу судової охорони» та «Положення про проходження служби співробітниками ССО», і в подальшому ми будемо співпрацювати, вирішувати спільні нагальні питання з фінансування, розміщення, матеріально-технічного забезпечення тощо.